פרופ' ליעד מודריק

אודות
ביוגרפיה
כתבת, מגישה, מרצה פרופ' למדעי המוח, חברת הסגל האקדמי של אוניברסיטת תל אביב. במרוצת השנים נשאה מגוון תפקידים הן ככתבת חדשות, משפטים ואקטואליה, בערוץ 2, הגישה תכניות בגלי צה"ל (בין היתר את "תכנית מילוט" לצד גורי אלפי, "שעה היסטורית" ועוד). כמרצה ומנחהליעד הינה אחת המבוקשות ומערכות בתחומה, מוזמנת לכנסים בינלאומיים, כנסי חברות, אירועי תרבות ועוד.

ליעד מוּדְריק היא פרופסור חבר למדעי המוח בבית הספר למדעי הפסיכולוגיה, אוניברסיטת תל אביב, ואשת רדיו וטלוויזיה ישראלית, מגישה בגלי צה"ל.
תחומי המחקר שלה הם: הבסיס המוחי והפונקציות של החוויה המודעת, השפעות של קוגניציה על תפיסה, פעולות רצוניות.

ליעד מודריק למדה בתיכון כצנלסון וכיהנה כיו"ר מועצת הנוער העירונית של כפר סבא וכיו"ר מועצת התלמידים והנוער הארצית.

שירתה בגלי צה"ל, שם שימשה ככתבת לענייני משפטים. בין הסיפורים שסיקרה היה משפטו של השר אריה דרעי, שהורשע בקבלת שוחד. שימשה גם עורכת החדשות ותוכניות האקטואליה בתחנה, ובנוסף הגישה בטלוויזיה החינוכית את תוכנית הרפואה "ביקור בית". מודריק ערכה גם את תוכניתו של גורי אלפי "לצחוק או למות", ששודרה ב"רשת" ב-2008.

ביולי-ספטמבר 2008 הגישה מודריק בגלי צה"ל, לצד גורי אלפי, את "תוכנית מילוט", תוכנית צהריים קלילה ומבדרת ששודרה בימי הקיץ. לאחר מכן, הגישה מודריק בגלי צה"ל מספר תוכניות במקביל: בימי חמישי ושישי את תוכנית הבוקר "יוצאים לאור"; בשבתות, יחד עם אסף ליברמן, את "תוכניות לשבת" ומדי יום שישי הגישה, לצד פרופ' מיכאל הרסגור, את התוכנית "שעה היסטורית". בנוסף, הגישה את תוכנית ביקורת התקשורת "ביקורTV" בערוץ הראשון.
ביולי 2014 חזרה לשדר בגלי צה"ל, והיא נמנית עם מגישי התוכנית "אוניברסיטה משודרת".
בשנת 2015 החלה לככב בסדרה "רחוב סומסום", שמשודרת בערוץ הופ, כמדענית שעוזרת לתושבי הרחוב כשהם רוצים לדעת דבר מה.

השכלה אקדמית
מודריק, בוגרת התוכנית הבין-תחומית לתלמידים מצטיינים ע"ש עדי לאוטמן, היא בעלת תואר מוסמך מאוניברסיטת תל אביב, על עבודה שכותרתה "מוח ומודעות: חיפוש אחר הייצוג העצבי של התפיסה המודעת". קיבלה תואר דוקטור למדעי המוח מהאוניברסיטה העברית ואוניברסיטת תל אביב, על עבודה שכותרתה "עיבוד חריגות קונטקסטואליות ראייתיות", בהנחיית פרופ' ליאון דעואל ופרופ' דומיניק לאמי, ותואר דוקטור לפילוסופיה מאוניברסיטת תל אביב על עבודה שכותרתה "בעיית הגוף והנפש בחקר המוח: חקירה תיאורית דקונסטרוקטיבית", בהנחיית פרופ' מרסלו דסקל.
בינואר 2012 עזבה את תפקידיה בגלי צה"ל לשם לימודי פוסט-דוקטורט במכון הטכנולוגי של קליפורניה, שם התמחתה בחקר המודעות. בהיותה בקליפורניה שימשה כתבת של חדשות ערוץ 2 מעת לעת.

החל מ-2015 היא מרצה בכירה וראש מעבדה בבית-הספר למדעי הפסיכולוגיה, אוניברסיטת תל אביב.
ב-2020 מונתה לפרופסור חבר.

קרא עוד
פרופ' ליעד מודריק

מוח, פעולה ורצון חופשי

שאלת הרצון החופשי ליוותה את בני האדם משחר ההיסטוריה: עד כמה אנחנו שולטים בפעולותינו ואחראים להחלטות שאנחנו מקבלים? בהרצאה, משלבת פרופסור ליעד מודריק בין ממצאים מתחום חקר המוח, הפסיכולוגיה והכלכלה ההתנהגותית ושואלת (קרא עוד)

שאלת הרצון החופשי ליוותה את בני האדם משחר ההיסטוריה: עד כמה אנחנו שולטים בפעולותינו ואחראים להחלטות שאנחנו מקבלים? בהרצאה, משלבת פרופסור ליעד מודריק בין ממצאים מתחום חקר המוח, הפסיכולוגיה והכלכלה ההתנהגותית ושואלת כיצד הם משפיעים על הדיון הפילוסופי ארוך השנים בסוגיית חופש הרצון. האם אנחנו חופשיים לקבל את החלטותינו, ובאיזו מידה ניתן לייחס לנו אחריות מוסרית?

פרופ' ליעד מודריק

מותר האדם – הצצה לנפלאות המוח האנושי

המוח האנושי הוא המכונה המורכבת ביותר ביקום, ובהתאם, התוצרים שלה הם לא פחות ממופלאים: מחשבות, רגשות, תחושות, חלומות, תפיסות והחלטות. כיצד כל זה קורה? פרופ' ליעד מודריק, אשת תקשורת וחוקרת בבית הספר (קרא עוד)

המוח האנושי הוא המכונה המורכבת ביותר ביקום, ובהתאם, התוצרים שלה הם לא פחות ממופלאים: מחשבות, רגשות, תחושות, חלומות, תפיסות והחלטות. כיצד כל זה קורה?

פרופ' ליעד מודריק, אשת תקשורת וחוקרת בבית הספר למדעי הפסיכולוגיה ולמדעי המוח באוניברסיטת תל אביב, מתארת בהרצאה המיועדת לקהל הרחב את המוח האנושי – כיצד הוא בנוי, כיצד הוא פועל, ואיך הוא יוצר עבורנו עולם שלם של תפיסות ומחשבות. ההרצאה לא רק מלמדת על המוח עצמו, אלא על הדרך שבה בני אדם חושבים ומתנהגים. כמה מההחלטות שלנו מבוססות על גורמים לא מודעים, שאנחנו כלל לא יודעים על קיומם? איך הידע והניסיון שלנו משפיעים על הדרך שבה אנחנו תופסים את העולם? ומהם הדחפים הביולוגיים שמעצבים את ההתנהגות שלנו?

פרופ' ליעד מודריק

תעתועי תודעה

במשך שנים בעיית התודעה נחשבה כשאלה שהמדע לא יכול לחקור: כיצד נולדת החוויה המודעת שלנו מתוך הפעילות המוחית? והאם העולם הוא באמת כפי שאנו תופסים אותו? בהרצאה פרופ׳ מודריק תציג את הצד (קרא עוד)
במשך שנים בעיית התודעה נחשבה כשאלה שהמדע לא יכול לחקור: כיצד נולדת החוויה המודעת שלנו מתוך הפעילות המוחית? והאם העולם הוא באמת כפי שאנו תופסים אותו?
בהרצאה פרופ׳ מודריק תציג את הצד הנסתר של תהליכי תפיסה ומחשבה: התהליכים הלא מודעים שגורמים לנו לתפוס את העולם אחרת, ולהבין את עצמנו באופן שאינו תמיד נאמן למציאות.