ד"ר רונן ברגמן

אודות
ביוגרפיה
ד"ר עו"ד רונן ברגמן, חבר מערכת "ידיעות אחרונות", משמש ככתב בכיר בעיתון ועורך עבורו תחקירים בארץ ובעולם. עיקר עיסוקו בנושאי מודיעין, טרור ומזרח תיכון. ד"ר ברגמן מפרסם מאמרים בחשובים שבעיתוני העולם ובהם ה"ניו יורק טיימס", ה"וול סטריט ג'ורנל", ה"ניוזוויק" בארצות הברית לצד הגארדיין הבריטי וה"זוד-דוייטשה צייטונג" הגרמני. לצד זאת הוא משמש כפרשן ומרואיין לעיתים תכופות ברשתות הטלוויזיה המרכזיות

ד"ר עו"ד רונן ברגמן, חבר מערכת "ידיעות אחרונות", משמש ככתב בכיר בעיתון ועורך עבורו תחקירים בארץ ובעולם. עיקר עיסוקו בנושאי מודיעין, טרור ומזרח תיכון. ד"ר ברגמן מפרסם מאמרים בחשובים שבעיתוני העולם ובהם ה"ניו יורק טיימס", ה"וול סטריט ג'ורנל", ה"ניוזוויק" בארצות הברית לצד הגארדיין הבריטי וה"זוד-דוייטשה צייטונג" הגרמני. לצד זאת הוא משמש כפרשן ומרואיין לעיתים תכופות ברשתות הטלוויזיה המרכזיות במערב לצד "אל ג'זירה" ו"אל ערבייה". ד"ר ברגמן הוא אחד ממגישי התוכנית "ערב חדש" בטלוויזיה החינוכית.

ברגמן הוא מחברם של ארבעה רבי-מכר בעברית: "והרשות נתונה", העוסק בטרור ובשחיתות ברשות הפלסטינית, "זמן-אמת" המתעד את מלחמת יום-הכיפורים ו"נקודת האל-חזור", שהוכתר כאחד מהספרים הדוקומנטריים הנמכרים בתולדות המדינה, ומתאר את מלחמתו של המודיעין הישראלי באיראן ובחזבאללה. "מדינת ישראל תעשה הכל", העוסק במרדף החשאי של ישראל אחר השבויים והנעדרים יצא לאור בספטמבר 2009 ועמד במשך 22 שבועות בראש רשימת רבי המכר.

ספרו הרביעי של ברגמן, "The Secret War With Iran" פורסם בספטמבר 2008 בהוצאת סיימון אנד שוסטר, בארצות הברית ובאירופה, וזכה לביקורות נלהבות. האקונומיסט הבריטי כתב כי:"הספר הוא קריאה מרגשת".

הספר "נקודת האל חזור" משמש בסיס לסרט הוליוודי שכתיבת תסריטו נשלמת בימים אלו. במקביל כותב ד"ר ברגמן תסריט לסרט חדש, המבוסס על כמה פרקים מתוך "מדינת ישראל תעשה הכל" בשיתוף עם הבימאי עמוס גיתאי.

ברגמן בעל תואר ראשון בהצטיינות במשפטים מאוניברסיטת חיפה ושני ביחסים בין-לאומיים מאוניברסיטת קיימברדיג', בריטניה. הדוקטורט שלו, היחיד בעולם הנוגע בהיסטוריה של המוסד, גם הוא מקיימברידג', נכתב בהנחייתו של פרופ' כריסטופר אנדרו, ההיסטוריון של שירותי המודיעין הבריטים, וזכה לשבחים רבים. את ההתמחות שלו במשפטים עשה בלשכת היועץ המשפטי לממשלה.

ד"ר ברגמן היה חבר בצוות המייסד של הפרוייקט ללימודי ביטחון בקיימברידג', במסגרתו כתב מחקר רחב היקף על מנגנוני המימון של החמאס בארצות הברית באירופה. הוא משמש גם כמרצה ומדריך לסטודנטים צעירים באוניברסיטה. הוא שימש בעבר כמרצה בבית הספר לתקשורת של אוניברסיטת תל אביב בנושאי תחקירנות עיתונאית.

ברגמן הוא חתן של כמה פרסים וציונים לשבח בתחום העיתונות ובהם פרס העיתונות הבין-לאומי של ארגון בני-ברית לשנת 1996 ותואר אביר איכות השלטון של התנועה למען איכות השלטון לשנת 2004.

קרא עוד
ד"ר רונן ברגמן

נקודת האל-חזור

המוסד נגד איראן וחזבאללה - הסיפור שלא סופר. המודיעין הישראלי (המוסד, אמ"ן, השב"כ) מנהל בשלושים השנים האחרונות מלחמה חשאית וחריפה נגד איראן. פרטי המלחמה נחשפים לראשונה בהרצאה המרתקת, בה מציג ברגמן חומר שלא (קרא עוד)

המוסד נגד איראן וחזבאללה – הסיפור שלא סופר.
המודיעין הישראלי (המוסד, אמ"ן, השב"כ) מנהל בשלושים השנים האחרונות מלחמה חשאית וחריפה נגד איראן. פרטי המלחמה נחשפים לראשונה בהרצאה המרתקת, בה מציג ברגמן חומר שלא פורסם עד היום מעבודתו ב15 השנים האחרונות ומדווח מסיוריו בעקבות הטירור האיראני בכל רחבי העולם: מבצעים חשאיים, גיוס סוכנים, המבנה הפנימי של השלטון בטהרן, "מלחמות היהודים" על סמכות וטריטוריה בנושא האיראנים, הצלחות וגם לא מעט כשלונות.