נדב איל

הפסיקו לעשות ילדים

סיפרו לנו שהעולם סובל מהתפוצצות אוכלוסין. האמת בעשורים האחרונים הפוכה לגמרי: העולם במשבר ילודה. זה קורה במזרח אסיה, באירופה, אבל גם בדרום אמריקה – ומתחיל להתרחש באפריקה. אנשים הפסיקו לעשות ילדים, או (קרא עוד)

סיפרו לנו שהעולם סובל מהתפוצצות אוכלוסין. האמת בעשורים האחרונים הפוכה לגמרי: העולם במשבר ילודה. זה קורה במזרח אסיה, באירופה, אבל גם בדרום אמריקה – ומתחיל להתרחש באפריקה. אנשים הפסיקו לעשות ילדים, או לפחות – הפחיתו את מספר הילדים שהם מביאים לעולם. העולם צפוי להתחיל להתכווץ ממש בעוד כמה עשורים, וזו תופעה יוצאת דופן בעיקר משום שאין לה הסבר ברור. שיחה על ילדים, על העתיד, על הורות בעידן הטכנולוגי ועל המשמעויות הכלכליות רחבות ההיקף.

יוצרי הסדרה: "צל של אמת: מי רצח את תאיר ראדה"

מאחורי הסדרה "צל של אמת: מי רצת את תאיר ראדה"

יוצרי הסדרה יותם גנדלמן, ארי פינס ומיקה תימור מספרים בהרצאתם על הסיבות שבגללן יצאו לדרך, על תהליך העבודה שארך למעלה מ-3 שנים ועל התחקיר המקיף והיסודי שבמסגרתו צללו אל תוך תיק החקירה, (קרא עוד)

יוצרי הסדרה יותם גנדלמן, ארי פינס ומיקה תימור מספרים בהרצאתם על הסיבות שבגללן יצאו לדרך, על תהליך העבודה שארך למעלה מ-3 שנים ועל התחקיר המקיף והיסודי שבמסגרתו צללו אל תוך תיק החקירה, פסקי הדין, הפרוטוקולים של בית המשפט וחומר הראיות, נפגשו עם עשרות מרואיינים פוטנציאליים והפכו כל אבן בניסיון לרדת אל חקר האמת. ההרצאה תעסוק בין היתר בסוגיות המוסריות הרבות עמן נתקלו היוצרים במהלך העבודה על הסדרה ובשאלות הפילוסופיות שעולות ממנה, הנוגעות בצורך האנושי באמת אובייקטיבית, בקושי להכריע בין נרטיבים ובחשיבותו של הספק.

פרשנות פוליטית

הפוליטיקה היא אמנות המהלכים, הליכה אקרובטית על חבל דק, מניפולציות ומה לא- הכל על מנת להשיג הישגם פוליטיים ומעל הכל הישגים וקידומים אישיים; כי בפוליטיקה- הכל אישי. אחד הכלים, אם לא הכלי, הינה התקשורת (קרא עוד)

הפוליטיקה היא אמנות המהלכים, הליכה אקרובטית על חבל דק, מניפולציות ומה לא- הכל על מנת להשיג הישגם פוליטיים ומעל הכל הישגים וקידומים אישיים; כי בפוליטיקה- הכל אישי. אחד הכלים, אם לא הכלי, הינה התקשורת והפוליטיקה והתקשורת נועדו בניהן לחיי אהבה שנאה.

הרצאתו של ברדוגו עוסקת בניתוח כל המהלכים הפוליטיים בישראל וגם בעולם, בכל הקשור לישראל והתקשורת השזורה בה, תוך שהוא מבהיר ומנתח את כל אותם מהלכים, הצהרות ונאומים של הפוליטיקאים ולמעשה, מסביר לנו בסגנונו המיוחד וחושף בפנינו את כוונותיהם האמיתיות והאינטרסים של כל אותם פוליטיקאים. ההרצאה מלווה בסיפורים אישיים מעברו של ברדוגו בפוליטיקה הישראלית וחשיפה של כל מה שקורה מאחורי הקלעים של הפוליטיקה בישראל, דברים שהם לא היו רוצים שנדע.

רפיק ידידיה קמחי

דין וחסד במוזיקה הישראלית – הרצאה מוזיקלית

דין הוא הספירה של גבולות. של צווים, תקנות וחוקים. חסד היא הספירה של האהבה. של זרימה, התמסרות, דבקות. דין מתקשר לעונש, כאב ורוע. חסד לחמלה, אהבה, אמהות. החכמה הידועה גורסת שבלי גבולותיו (קרא עוד)

דין הוא הספירה של גבולות. של צווים, תקנות וחוקים.

חסד היא הספירה של האהבה. של זרימה, התמסרות, דבקות.
דין מתקשר לעונש, כאב ורוע.
חסד לחמלה, אהבה, אמהות.
החכמה הידועה גורסת שבלי גבולותיו של הדין אין לחסד מקום לשפוע את טובו.
בהרצאותו המוסיקלית ישמיע ידידיה שירים של בנזין, משינה, גידי גוב, זוהר ארגוב, אייל גולן (ועוד) וינתח את בעיית הכמיהה לחסד בעולם של דינים.

אלכס ליבק

פפראצי של ההמונים

בהרצאתו שם ליבק את הדגש על הפסיפס הייחודי של התרבות הישראלית, דרכו המקצועית כצלם והמפגש בין עדשת המצלמה להתרחשות ברחוב. ההרצאה תלווה במבחר מצילומי של ליבק, לצד פיתוח של דיון מול הקהל (קרא עוד)

בהרצאתו שם ליבק את הדגש על הפסיפס הייחודי של התרבות הישראלית, דרכו המקצועית כצלם והמפגש בין עדשת המצלמה להתרחשות ברחוב. ההרצאה תלווה במבחר מצילומי של ליבק, לצד פיתוח של דיון מול הקהל ושיתוף בחוויות, סיפורים והתרחשויות במהלך פועלו התיעודי של ליבק.

דרך עדשתו של הצלם אלכס ליבק, הנחשב כיום לאחד מהצלמים המצליחים בישראל. נחשפים הרגעים הקטנים, ההתפצלויות וההתנגשויות הבלתי נמנעות של הקיום הישראלי.

נדב איל

רגעי הנפילה

המשבר הכלכלי הגלובאלי  - מאיפה הוא בא, ולאן הוא הולך. הסבר פשוט לשאלות המסובכות מאוד של הסערה המושלמת שתקפה את הכלכלה העולמית.  מה הקשר בין המשכנתא של ג'ו מאינדיאנה והרווחים של שופרסל, (קרא עוד)

המשבר הכלכלי הגלובאלי  – מאיפה הוא בא, ולאן הוא הולך. הסבר פשוט לשאלות המסובכות מאוד של הסערה המושלמת שתקפה את הכלכלה העולמית.  מה הקשר בין המשכנתא של ג'ו מאינדיאנה והרווחים של שופרסל, כאן בישראל. כיצד התפתח המשבר והפך מאירוע פיננסי גלובאלי למיתון שישנה (אולי) את המערכת הכלכלית העולמית. מי הקורבנות ומי המרוויחים הגדולים מהמשבר הזה.

נדב איל

גזענות חדשה

אנחנו שומעים יותר ויותר על עלייתה המחודשת של האנטישמיות בעולם. אבל איך אנטישמים בעצמם מסבירים את השנאה העתיקה ליהודים? איך הם רוצים להפיץ מחדש את הרעיון המסוכן? נדב איל יצא למסע למפגש לא רק (קרא עוד)

אנחנו שומעים יותר ויותר על עלייתה המחודשת של האנטישמיות בעולם. אבל איך אנטישמים בעצמם מסבירים את השנאה העתיקה ליהודים? איך הם רוצים להפיץ מחדש את הרעיון המסוכן? נדב איל יצא למסע למפגש לא רק עם אנטישמיות, אלא עם אנטישמים, פנים אל פנים. מנאו נאצים ועד למחברי כתבי פלסתר אנטישמיים, הוא מציג הרצאה עם תיעוד יוצא דופן של גזענות חדשה-ישנה.

אריק ברנשטיין

כך ראינו

במשך שנים, ליקט אריק ברנשטיין אינספור צילומים ביתיים שנעשו במצלמת 8 מ"מ, החל משנות ה 30 ועד שנות ה 80. סדרת הצילומים הביתיים מספקים הצצה נדירה להסטוריה והתפתחותה של מדינת ישראל, דרך (קרא עוד)

במשך שנים, ליקט אריק ברנשטיין אינספור צילומים ביתיים שנעשו במצלמת 8 מ"מ, החל משנות ה 30 ועד שנות ה 80. סדרת הצילומים הביתיים מספקים הצצה נדירה להסטוריה והתפתחותה של מדינת ישראל, דרך עיני עדשת המסרטה הביתית, ושוזרים בתוכם רגעים היסטוריים מכוננים (הרגע בו החלה מלחמת יום כיפור, עליית יהודי תימן ועוד).

במפגש מספר ברנשטיין על תהליך היצירה והמחקר מאחורי הפרויקט, מדבר על החברה הישראלית והתמורות שניתן לראות בה דרך עיני הקולנוען.

נטע אחיטוב

איך דור המילניום מציל את כדור הארץ

דור ה-Y חי בדירות קטנות, מעדיף ערים על פני פרברים, קונה מעט ומוותר על רכוש לטובת נוחות. יחד עם הכלכלה השיתופית העולה ופורחת, כדור הארץ עשוי להינצל. עכשיו רק צריך לרתום למהפכה את (קרא עוד)

דור ה-Y חי בדירות קטנות, מעדיף ערים על פני פרברים, קונה מעט ומוותר על רכוש לטובת נוחות. יחד עם הכלכלה השיתופית העולה ופורחת, כדור הארץ עשוי להינצל. עכשיו רק צריך לרתום למהפכה את הממשלות והתאגידים

נטע אחיטוב

כל מה שרציתם לדעת על ערים ישראליות והתביישתם לשאול

למה ערים מעוררות רגשות כל כך מנוגדים בקיצוניותם? איזו עיר ישראלית נכנסה לרשימת 140 הערים הטובות למגורים בעולם? למה כל השכונות בישראל נראות אותו הדבר? מי אשם בכך שמצב הפקקים בישראל רק (קרא עוד)

למה ערים מעוררות רגשות כל כך מנוגדים בקיצוניותם? איזו עיר ישראלית נכנסה לרשימת 140 הערים הטובות למגורים בעולם? למה כל השכונות בישראל נראות אותו הדבר? מי אשם בכך שמצב הפקקים בישראל רק הולך ומחריף? אלו ערים עברו את המהפך הגדול ביותר בעשור האחרון? מה הקשר בין זיהום אוויר למחירי נדל"ן? כיצד מוצגות הערים הישראליות בספרות הישראלית ואיך בלש ישראלי אחד הצליח לשתול את ראשון לציון בתוך תסריט הוליוודי?